flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Відбувся круглий стіл на тему: «Відновне правосуддя для неповнолітніх»

09 квітня 2021, 14:38

Сьогодні в Золотоніському міськрайонному суді відбувся круглий стіл на тему: «Відновне правосуддя для неповнолітніх»  за участі представників Золотоніського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги,  суду, прокуратури, Золотоніського міськрайонного відділу Державної  установи «Центр пробації в Черкаській області» , адвокатів, Служби у справах дітей, молоді та спорту.

Директор Золотоніського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Сергій Брус розповів присутнім про пілотний проект «Програма  відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину» та  його успішний старт на Золотоніщині, яка стала першою в області  по запровадженню  зазначеного проекту.

Він зазначив, що інколи один необачний вчинок – крадіжка, хуліганство тощо – може зіпсувати дитині все життя, довівши її до в’язниці. Але є альтернативний шлях – примирення неповнолітнього правопорушника з потерпілим, відновлення соціальних зв’язків із суспільством. Це і є відновне правосуддя.

Слідуючи кращим європейським та світовим практикам, з 2019 року в нашій державі впроваджений пілотний проект «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину». Наразі він вже поширений на всю територію України.

Ця програма застосовується за чотирьох умов:

  • є потерпіла сторона — фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди;
  • якщо неповнолітній вперше вчинив кримінальний проступок або нетяжкий злочин;
  • якщо неповнолітній визнає факт вчинення ним злочину;
  • і неповнолітній, і потерпілий дали згоду на участь у програмі.

Між неповнолітнім та потерпілим укладається медіаційна угода. Далі неповнолітній працює з психологом і обов’язково проходить призначені ресоціалізаційні заходи — це і є особливістю пілотного проекту.

Якщо неповнолітній відшкодує шкоду і примириться з потерпілим, успішно пройде етап ресоціалізації – має шанс бути звільненим від кримінальної відповідальності. Така дитина не отримає «клеймо» злочинця.

Програма дає можливість підліткам не розлучатися зі своїми батьками, рідними та близькими, не потрапляти під негативний вплив осіб, які відбувають покарання в місцях позбавлення волі, продовжувати навчання у школах та інших навчальних закладах усіх рівнів, займатися спортом, працювати та прагнути стати свідомими і відповідальними громадянами України.

© Учасники круглого столу обговорили всі проблемні питання проекту  та прогалини в законодавстві щодо застосування відновного правосуддя, проблеми впровадження та шляхи їхнього подолання.

Від Золотоніського міськрайонного суду участь у круглому столі взяли суддя-спікер Аліна Ватажок-Сташинська та прес-секретар суду Ольга Мозгова.