Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Наразі перед наукою постало завдання щодо окреслення змін, яких потребує кримінальне право. Адже сьогодення вимагає підготовки нового блоку законів про кримінальну відповідальність за злочини у воєнний час.
На цьому наголосив ректор Національного юридичного університету ім.Ярослава Мудрого Василь Тацій під час міжнародного круглого столу, інформує «Закон і Бізнес».
Цей захід був призначений для суддів та працівників апарату судів і стосувався кримінально-правових відповідей на виклики воєнного стану в Україні.
У вітальному слові, як повідомляє прес-служба НШС, ректор Національної школи суддів Микола Оніщук відмітив актуальність і своєчасність проведення такого заходу. Адже наукове обговорення даної проблематики є надзвичайно корисним для суддів, оскільки вони будуть застосовувати це право під час щоденного відправлення правосуддя.
М.Оніщук зауважив, що наразі доктрина кримінального правосуддя, кримінального судочинства, кримінального права має бути суттєво уточнена, оскільки формується нова галузь кримінального права, де лідерами мають стати науковці. Ректор зазначив, що основним завданням круглого столу — бути корисним для подальших законодавчих удосконалень, подальшого творення воєнного права і різних його аспектів.
Основну увагу суддів та працівників апарату судів було зосереджено на опрацюванні дискусійних питань. Й ключовим аспектом першої дискусії був розгляд проблем новелізації кримінального законодавства в умовах воєнного стану.
Так, зокрема, доцент Львівського державного університету внутрішніх справ, к.ю.н. Олександр Марін ознайомив зі спеціальними нормами у кримінальному праві воєнного стану в контексті небезпеки непередбачуваних наслідків для кримінально-правового регулювання.
Своєю чергою професор Державного НДІ МВС України , д.ю.н. Анатолій Музика озвучив актуальні поправки, яких потребують норми про кримінальну відповідальність за колабораційну діяльність. А доцент НЮУ, к.ю.н. Олександр Радутний представив публічне заперечення як різновид колабораційної діяльності за ч.1 ст.111-1 Кримінального кодексу.
Виступ професора Донецького національного університету ім.В.Стуса, д.ю.н. Романа Мовчана стосувалася кримінально-правової новели про поширення військово значущої інформації (ст.114-2 КК): що варто взяти до уваги громадянам та правникам і що не врахував законодавець;
Предметом обговорення іншої дискусії стали питання кваліфікації злочинів проти основ національної безпеки України, військових та воєнних злочинів. Доповідачі запросили учасників до обговорення ситуацій, з якими вони стикаються в процесі роботи. Зокрема, професор НЮУ, д.ю.н. Наталія Гуторова розкрила особливості застосування під час війни кримінальної відповідальності за державну зраду.
Чергова дискусія була присвячена національним і міжнародним механізмам реалізації кримінальної відповідальності за воєнні злочини. Ця частина програми круглого столу також була насичена інтерактивними лекціями і презентаціями, що спрямували слухацьку аудиторію до активного обговорення. Серед іншого, доцент НЮУ, к.ю.н. Оксана Сенаторова розкрила юрисдикційні виклики і перспективи щодо переслідування за міжнародні злочини, вчинені на території України.
Завершальна дискусія стосувалася розгляду актуальних питань кримінально-правового регулювання в умовах воєнного стану. Упродовж дискусії спікери надали інформацію, яка поглибила знання учасників. Так, доцент НЮУ, к.ю.н. Віктор Смородинський нагадав про принцип верховенства права у правовому режимі воєнного стану.
У заключній частині учасники обмінялися думками, а модератор підбив підсумки круглого столу.