flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Тим, хто не зареєструється в ЄСІТС, «вимкнуть» доступ до суду

21 жовтня 2022, 09:02

Якщо юридична особа чи ФОП не захоче реєструвати свій «Електронний кабінет» в ЄСІТС, їй слід фактично «вимкнути» доступ до правосуддя, уразивши у праві на змагальний процес. Таку головну ідею закладено у доопрацьований проект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов’язкової реєстрації та використання електронних кабінетів у ЄСІТС представниками правничих професій, юридичними особами та фізичними особами-підприємцями» (№7574-д).

Ідея якось примусити сторони судового процесу активніше послуговуватися ЄСІТС виникла у членів профільного комітету ще влітку. Проте, враховуючи наявність альтернативної пропозиції та зауваження, що надійшли до обох проектів, комітет вирішив доопрацювати цю ініціативу.

Новий варіант виглядає більш «драконівським», оскільки не передбачає дискреції суду щодо розгляду документів, що надійшли від сторони, яка не зареєструвала «Електронний кабінет». Наприклад, у змінах до ст.183 ЦПК прямо вказано, що будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повертаються без розгляду, «якщо вони подані особою, яка зобов’язана зареєструвати електронний кабінет та не зареєструвала його».

Також суду нададуть право розглянути справу за наявними матеріалами, якщо відзив поданий такою «несумлінною» особою. А якщо така особа подасть позов, апеляційну чи касаційну скарги, їх просто залишать без руху.

Тобто фактично право на доступ до суду ставиться у залежність від реєстрації електронної адреси в ЄСІТС. Хоча, наприклад, виглядає вельми сумнівним доцільність такої реєстрації для ФОП, яких усе ж залишили у переліку.

Втім, усім особам, чиї електронні адреси не знайдуть в ЄСІТС, суд направлятиме повідомлення рекомендованими листами. Тож принаймні буде час на те, аби здійснити реєстрацію та надати заперечення.