Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Дія чи бездіяльність перестають вважатися злочином як на підставі закону про скасування кримінальної відповідальності, так і у зв’язку з прийняттям КС рішення про неконституційність норми КК, що встановлювала цю відповідальність.
Про таку позицію Великої палати, викладену в постанові від 13.01.2021 у справі №0306/7567/12, нагадав Касаційний кримінальний суд, переглядаючи рішення у справі №522/20468/17, повідомляє «Закон і Бізнес».
У цьому кримінальному провадженні старший оперуповноважений обвинувачувався за ст.366-1 КК, оскільки в деклараціях за 2016 рік умисно не вказав даних щодо наявності права користування автомобілем Toyota моделі «Land Cruiser».
Суд першої інстанції закрив провадження на підставі п.4 ч.1 ст.284 Кримінального процесуального кодексу. Особа та її захисник подали касаційну скаргу з огляду на те, що ця підстава є нереабілітуючою.
ККС зауважив, що за законодавчими положеннями, якими керувалися суди, положення п.4 ч.1 ст.284 КПК уособлюють імперативні приписи, які не передбачають можливості продовження кримінального провадження. Адже втрата чинності законом, який раніше визнавав те чи інше діяння кримінальним правопорушенням, унаслідок визнання його неконституційним робить подальше кримінальне провадження безпредметним, оскільки відповідне діяння не є кримінальним правопорушенням за чинним КК.
Водночас, колегія суддів відхиляє доводи сторони захисту щодо закриття кримінального провадження на підставі положень п.1 ч.1 ст.284 КПК за якими воно закривається у разі, якщо встановлена відсутність події кримінального правопорушення.
За усталеною правозастосовною практикою підставою закриття кримінального провадження за п.1 ч.1 ст.284 КПК є встановлення того, що:
Про такі обставини в цьому кримінальному провадженні не йдеться.