Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Аби покарання за домашнє насильство та насильство за ознакою статі стали невідворотними, необхідно вдосконалити дефініції таких адміністративних правопорушень та реагування на них.
З цією метою група нардепів внесла проект «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення…» (№8329), що обумовлено ратифікацією Стамбульської конвенції.
Так, враховуючи, що за своїм характером домашнє насильство та насильство за ознакою статі є різними як з об’єктивної сторони, так і за суб’єктом, відповідальність за другий вид правопорушення виокремлюється у самостійну норму — ст.1736 «Насильство за ознакою статі» КпАП.
Вона визначає що за «умисне вчинення будь-яких діянь (дій чи бездіяльності) фізичного, психологічного або економічного характеру, спрямованих проти осіб через їх належність до певної статі чи стереотипні уявлення про соціальні ролі жінки або чоловіка» суд зможе покарати кривдника штрафом від 20 до 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 340 до 680 грн.). Як альтернативні передбачені або громадські роботи на строк від 20 до 40 год., або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням 20% заробітку, або адміністративний арешт на строк до 10 діб.
Також правопорушенням стане «неповідомлення особою стосовно якої винесено терміновий заборонний припис, згідно з яким вона повинна залишити місце спільного проживання (перебування) з постраждалою особою, уповноваженим підрозділам органів Національної поліції про місце свого тимчасового перебування». За це можуть накласти штраф від 10 до 15 н.м.д.г. (від 170 до 255 грн.).
Ще одна нова ст.1737 «Сексуальне домагання» КпАП визначає покарання за «вчинення без згоди особи вербальних, невербальних або фізичних дій сексуального характеру, які не спричинили тілесних ушкоджень,.. та не пов’язані із проникненням в тіло іншої особи». За це можуть оштрафувати на суму від 20 до 50 н.м.д.г. (від 340 до 850 грн.) або відправити на громадські роботи строком від 20 до 30 год. Якщо ж такі дії вчинить начальник по відношенню до підлеглого, то штраф сягне 70 н.м.д.г. (1190 грн.).
Водночас, органи Нацполіції отримають право затримувати кривдника на 3 год. для складання протоколу або на 24 год. — для встановлення особи або з'ясування обставин правопорушення.
Окремо передбачений обов’язок суду при винесенні постанов визначити, чи не слід такого правопорушника відправити на перевиховання — проходження програми для осіб, які вчинили домашнє насильство або насильство за ознакою статі.