Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
В умовах воєнного стану зростає кількість посягань на власність громадян. Особливо цинічним є випадки, коли людське горе використовується окремими особами для власної наживи.
Народний депутат Антон Яценко вважає, що посиленням відповідальності можна попередити вчинення окремих адміністративних та кримінальних правопорушень. Це й реалізовано ним у проекті «Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення» (№9112).
Нардеп виокремив доволі значну кількість статей КК, в яких, на його думку, слід посилити покарання саме на час воєнного стану. Загалом правки стосуються 85 статей (шляхом додавання окремої кваліфікації або уточнення наявної). Сюди увійшли як злочини проти власності чи у сфері обігу наркотичних засобів, так і у сфері господарської діяльності, проти довкілля чи правосуддя.
У переважній більшості правок, що пропонується, покарання за ці злочини в умовах війни становитиме безальтернативні від 10 до 15 років тюрми. Навіть якщо наразі стаття не передбачає покарання у вигляді позбавлення волі як єдине, нардеп пропонує відправляти за ґрати без варіантів, як-от за втручання в діяльність судових органів (ст.376 КК) — від 3 до 6 років тюрми.
У ВР вже зареєстровані законопроекти (№9029 та №9049), які також спрямовані на посилення покарання у воєнний час. Але вони стосуються меншої кількості статей і спрямовані на боротьбу з корупцією.
Натомість цей проект передбачає посилення й адміністративної відповідальності: за посягання на власність (стст.47, 48, 49, 50, 51, 512, 514 КпАП) та правопорушення, пов’язані з корупцією (стст.1724, 1725, 1727 КпАП). Та якщо дрібна крадіжка якось логічно вписується у цей перелік, то потрапляння в нього порушення права державної власності на ліси та на тваринний світ дещо дивує.
Урешті-решт, нардепи могли б одним проектом встановити на час війни більший розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, що використовується у санкціях КпАП. Тим самим відвернути від скоєння адмінпроступків усіх, кого це може зупинити.