flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

У цивільний обіг ввели цифрові речі

04 вересня 2023, 16:03

Перелік об’єктів цивільних прав поповнився нематеріальними благами, які перебувають в обороті лише у цифровій формі, але мають матеріальну цінність. Зокрема, йдеться про віртуальні активи та цифровий контент.

Відповідні зміни передбачені законом «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо розширення кола об’єктів цивільних прав» від 10.08.2023 №3320-IX.

Так, згідно із законом, ст.177 («Види об’єктів цивільних прав») ЦК викладено у новій редакції. Зазначено, що об’єктами цивільних прав є речі, гроші, цінні папери, цифрові речі, майнові права, роботи та послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також інші матеріальні та нематеріальні блага.

Крім цього, з’явилася нова ст.1791, яка вводить поняття цифрової речі як блага, що створюється та існує виключно у цифровому середовищі та має майнову цінність. До цифрових речей застосовуватимуться положення ЦК про речі, якщо інше не встановлено цим кодексом, законом або не випливає із сутності цифрової речі.

Одночасно із цим законом був прийнятий інший — «Про цифровий контент та цифрові послуги» №3321-IX. Він регулює відносини між виконавцем та споживачем щодо надання цифрового контенту та/або цифрової послуги за винятком сфер, в яких діють свої спеціальні нормативно-правові акти, як-от: медичні, фінансові, електронні комунікаційні послуги, азартні онлайн-ігри.

Зокрема, визначені суб’єктивні та об’єктивні критерії відповідності цифрового контенту та/або цифрової послуги, тягар доказування, правові наслідки ненадання чи невідповідності цифрового контенту тощо.

Окремо встановлена відповідальність за порушення прав споживачів цифрових послуг. У разі порушення передбачених цим законом прав споживачів вона становитиме від 10-кратної вартості цифрового контенту, що діяла на час його придбання, але не менше 5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Якщо ж послуга буде надана невідповідної якості, розмір санкції становитиме 300% вартості такої послуги, але не менше 25 н.м.д.г. А у разі якщо суб’єкт господарювання не веде обліку доходів і витрат або якщо цифровий контент та/або цифрова послуга надані в обмін на персональні дані споживача — в розмірі 50 н.м.д.г.

Щоправда, закон №3321-IX набуде чинності з 2.03.2024.