Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
З метою оцінки якості функціонування судової системи в Золотоніському міськрайонному суді Черкаської області, на вимогу рішення Ради суддів України № 53 від 17.09.2018 «Про застосування системи оцінювання роботи суду (СОРС) з метою отримання інформації про поточну ситуацію роботи судів та визначення потреб органів системи правосуддя» та відповідно до наказу Золотоніського міськрайонного суду від 19.12.2018 року № 92 ОД, проводилось внутрішнє електронне анкетування суддів та працівників апарату суду.
Опитування проводилося згідно методики «Застосування системи оцінювання роботи суду», розробленої та рекомендованої експертами проекту USAID «Справедливе правосуддя».
При оцінюванні роботи суду було застосовано модуль Судове адміністрування (опитування суддів та працівників апарату суду) для визначення належного рівня фінансування діяльності суду, оцінки забезпечення належних умов праці, визначення якості адміністрування, ефективності суддівського самоврядування (збори суддів), ефективності роботи суду у вирішенні справ (у тому числі щодо встановлення дійсного рівня навантаження на кожного суддю) та змін, що відбулися в організації роботи суду в останні 12 місяців.
Проведення оцінювання роботи Золотоніського міськрайонного суду проводилося в період з 09.01.2019 року по 17.01.2019 року. У даному опитуванні взяли участь 2 суддів та 25 працівників апарату.
За результатами опитування суддів та працівників апарату Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області отримані наступні висновки
Умови праці.
Робота суду, як установи організована належним чином. Рівень задоволеності умовами праці працівників апарату суду (робоче місце, комп’ютеризація, зв’язок, меблі, інформаційне забезпечення, зручність та комфортність залів судових засідань, графік роботи) задовільний.
Загалом, результати опитування працівників апарату суду та суддів засвідчують, що у більшості задоволені умовами праці. Разом з тим, спостерігається серйозна проблема безпеки у приміщенні суду.
Оцінка використання ресурсів суду.
На підставі отриманих даних опитування, можна зробити висновки, що матеріально-технічні ресурси забезпечення суду використовуються у більшості випадків правильно та раціонально. (160% респондентів).
Оцінка ділових, професійних та особистих якостей, стилю роботи голови суду, повноти та ефективності реалізації передбачених законом повноважень.
Отримані відповіді оцінювання працівниками апарату суду та суддями дозволяють говорити про достатньо високу оцінку лідерських та ділових якостей голови суду. Респондентами відмічено, що голова суду користується авторитетом та повагою працівників апарату суду та суддів, є коректним та ввічливим, піклується про колектив, підтримує взаєморозуміння з керівником апарату, забезпечує належну реалізацію рішень зборів суддів, справедливо розподіляє окремі доручення та загалом навантаження.
Нижчу оцінку отримав показник, щодо вміння створювати позитивний соціально-психологічний клімат у колективі, попереджати конфлікти і протистояння та показник, який стосується неупередженості при вирішенні кадрових питань – підбір та просування кадрів на основі рівня кваліфікації та ділових якостей. Однак, оцінка неупередженості містить у собі загальне сприйняття і не дає чітких напрямків для того, щоб зробити висновок, які саме аргументи вплинули на нижчу оцінку цих параметрів у порівнянні з іншими питаннями блоку.
Оцінка ділових, професійних та особистих якостей, стилю керівника апарату суду, повноти та ефективності реалізації передбачених законом повноважень.
На підставі отриманих даних опитування, можна зробити висновки про переважаючі позитивні відгуки працівників апарату суду та суддів про діяльність керівника апарату.
Зокрема, відмічено, що високо оцінюються такі риси керівника апарату, як професіоналізм, піклування про колектив, вміння налагодити взаємодію із засобами масової інформації та громадськістю, здійснення належного контролю якості роботи працівників і вчасність виконання завдань, підтримання взаєморозуміння з головою суду та прояв активності у підвищенні кваліфікації працівників.
Такі показники, як справедливий розподіл окремих доручень і загалом навантажень та врахування думки та побажань працівників суду при прийнятті рішень були оцінені менш позитивно.
Оцінка співвідношення позицій голови суду та керівника апарату.
В ході проведеного аналізу встановлено, що у більшості випадків в своїх рішеннях позицій голови суду та керівника апарату практично завжди співпадають та відображають реальні потреби суду. (187,5% респондентів)
Оцінка ролі зборів суддів в управлінні судом.
Опитування по цьому компоненту виявило, що збори суддів скоріше всього є авторитетним та незалежним органом суддівського самоврядування та у більшості випадків у своїх рішеннях відображають реальні потреби суду: обговорюють питання, що виникають через неналежне фінансування суду і пропонують шляхи вирішення окремих проблем, обговорюють проблеми і приймають рішення з питань функціонування автоматизованої системи документообігу та заслуховують звіти суддів, які обіймають адміністративні посади в суді та керівника апарату.
Показник робочого навантаження (розподіл, наявність невластивих посаді обов’язків чи видів роботи тощо).
Якщо охарактеризувати даний компонент опитування в загальній сукупності показників, то більшість респондентів зазначила, що інколи доводилося виконувати роботу, що прямо чи опосередковано передбачена посадовими обов’язками інших працівників, у зв’язку з надто великим навантаженням на суд.
Разом з тим, більшість респондентів зазначила, що протягом 12 останніх місяців доводилося інколи працювати після робочого дня чи брати роботу додому.
Характеристика навантажень на суддів.
У більшості судді визнають, що навантаження є надмірне в зв’язку з неповним штатом суддів.
Оцінка семінарів, тренінгів та інших форм навчання.
Цей компонент оцінено досить високим показником, як у опитуванні працівників апарату суду так і у опитуванні суддів.
Негативні характеристики суду.
Серед негативних характеристик суду працівниками апарату суду виділено такі, як недостатня чисельність працівників апарату та налагодженість роботи автоматизованої системи діловодства суду.
Оцінка соціально-психологічного клімату в колектив.
Характерними показниками для суду на підставі відповідей респондентів виявилися взаємоповага (повага до досвіду, знань та професійної кваліфікації), шанобливе ставлення до відвідувачів суду, взаємодопомога та обмін інформацією, доброзичливість, коректність та ввічливість.
Зміни у суді за останні 12 місяців.
Якщо охарактеризувати даний компонент опитування в загальній сукупності показників, то слід зауважити, що більшість респондентів висловилися про те, що за останні 12 місяців покращилися відносини в колективі, організація роботи та управління судом, виросло особисте навантаження, а особливо на суддю, оскільки на даний час вона одна здійснює правосуддя (6 - вакантних посад судді та 1 суддя без повноважень), умови праці та стан приміщення характерних змін не зазнали.
Такі високі показники свідчать, що в Золотоніському міськрайонному суді Черкаської області забезпечується належний рівень роботи суду, як цілісної системи та атмосфера у колективі є сприятливою для продуктивної праці.
Таке опитування проводилось у суді вперше і його метою було отримання інформації, яка використовуватиметься для прийняття управлінських рішень та розробки планів дій, спрямованих на вдосконалення роботи суду.
Керівництво суду вдячне суддям та працівникам апарату суду, які пройшли опитування. Ваша думка є важливою буде почутою та врахованою.