Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Навесні 2020 року закінчується термін дії повноважень суду присяжних. Громадяни міста можуть звертатися із заявами до органу місцевого самоврядування або ж кандидатуру висуває колектив. Перелік прізвищ присяжних затверджує сесія міської ради.
Присяжні – хто вони і які мають обов’язки та повноваження? Про це Золотоноша.City розповів прес-секретар Золотоніського міськрайонного суду Григорій Сивухін.
- Григорію Сергійовичу, хто такі присяжні?
- Це особи, які у випадках, визначених процесуальним законом, та за їхньою згодою вирішують справи у складі суду разом із суддею або залучаються до здійснення правосуддя. Судові рішення, ухвалені за їхньої участі, суспільство вважатиме найбільш правомірними та справедливими. Суд присяжних розглядає справи про найтяжчі злочини, коли вирок - це пожиттєве ув’язнення, та справи, рішення в яких передбачають суттєве звуження або, навпаки, розширення особистих немайнових чи майнових прав для окремих категорій громадян.
- Хто може бути присяжним?
- Будь-який мешканець міста віком від 30 до 65 років, який постійно проживає на території, на яку поширюється юрисдикція відповідного окружного суду, якщо інше не визначено законом.
- Чи існують якісь обмеження щодо включення громадян до списку присяжних?
- Так. Не можуть бути присяжними громадяни, які визнані судом обмежено дієздатними або недієздатними; мають хронічні психічні чи інші захворювання, що перешкоджають виконанню обов’язків присяжного; мають незняту чи непогашену судимість; народні депутати України, судді, прокурори, правоохоронці, військовослужбовці, працівники апаратів судів, інші державні службовці; особи, на яких протягом останнього року накладалося адміністративне стягнення за вчинення корупційного правопорушення та які не володіють державною мовою.
- Які права має присяжний?
- Він має право брати участь у дослідженні всіх відомостей та доказів у судовому засіданні; робити нотатки під час судового засідання; з дозволу головуючого ставити запитання обвинуваченому, потерпілому, свідкам, експертам, іншим особам, які допитуються; просити головуючого роз’яснити норми закону, що підлягають застосуванню під час вирішення питань, юридичні терміни і поняття, зміст оголошених у судовому засіданні документів, ознаки злочину, у вчиненні якого обвинувачується особа.
- Поряд з цим, присяжні, напевне, мають і обов’язки?
- Звичайно. Присяжний зобов’язаний правдиво відповісти на запитання головуючого і учасників судового провадження щодо можливих перешкод для його участі в судовому розгляді, його стосунків з особами, які беруть участь у кримінальному провадженні, що підлягає розгляду, та поінформованості про його обставини, а також на вимогу головуючого подати необхідну інформацію про себе; додержуватися порядку в судовому засіданні і виконувати розпорядження головуючого; не відлучатися із залу судового засідання під час судового розгляду; не спілкуватися без дозволу головуючого з особами, що не входять до складу суду, стосовно суті кримінального провадження та процесуальних дій, що здійснюються під час нього; не збирати відомості, що стосуються кримінального провадження, поза судовим засіданням; не розголошувати відомості, які безпосередньо стосуються суті кримінального провадження та процесуальних дій і стали відомі присяжному у зв’язку з виконанням його обов’язків. Також звертаю увагу на обов’язок присяжних подавати електронну декларацію як одну із гарантій забезпечення безсторонності при розгляді справи.
- Як проходить відбір присяжних?
- Присяжні визначаються автоматично шляхом випадкового відбору зі списку присяжних із дотриманням принципу рівної ймовірності відбору за допомогою автоматизованої системи документообігу.
- Григорію Сергійовичу, чи передбачене законом матеріальне заохочення у разі участі людини у суді присяжних?
- За час виконання обов’язків у суді присяжним виплачується винагорода, що обчислюється, виходячи з посадового окладу судді місцевого суду, з урахуванням фактично відпрацьованого часу. Також відшкодовуються витрати на проїзд і оренду житла, виплачуються добові, за місцем основної роботи зберігаються всі гарантії та пільги, визначені законом; час виконання присяжним обов’язків у суді зараховується до всіх видів трудового стажу, не допускається звільнення присяжного у цей період або переведення на іншу роботу без його згоди. Крім того, на присяжних поширюються гарантії незалежності та недоторканності суддів, установлені законом, на час виконання ними обов’язків щодо здійснення правосуддя.
Джерело: zoloto.city